⚠️ E-book ZDARMA - Účetní a daňové novinky 2025

#0205

DPFO – Daň z příjmů fyzických osob
08/07/2024
Otázka:

Stando, jaké byly nejčastější chyby u fyzických osob u daňového přiznání a přehledů OSVČ za rok 2023?

Odpověď:

Těch chyb bylo mnoho, ale vyberu jen ty nejčastější a nejzajímavější.

  1. U OSVČ je nevyplněné DIČ (zrušení registrace FO k daním z příjmů je od 1. 1. 2024, DIČ má každá FO, která si udělala registraci k daním z příjmům, viz § 130 DŘ), lidi si pletou DIČ dle DŘ a DPH.
  2. Do přílohy k příjmům ze závislé činnosti (zaměstnání) uvádí potvrzení o zdanitelných příjmech bez podpisu nebo dokonce staré potvrzení z roku 2022.
  3. Ve výpočtové tabulce k § 6 nezohledňují roční zúčtování daní (často se stává, že si zaměstnanec udělá roční zúčtování, ale poté jej FÚ vyzve k podání daňového přiznání a do výpočtové tabulky nezahrne roční zúčtování).
  4. Špatně uvedené zaměstnanecké akcie, uvádějí se také do výpočtové tabulky k § 6 s tím, že se vyplní jen první dva sloupce.
  5. Špatně aplikovány metody zamezení dvojímu zdanění u příjmů ze závislé činnosti. Dle § 38f odst. 4 ZDP (po splnění podmínek) lze použít vynětí s výhradou progrese (nikoli úplné vynětí).
  6. Do přílohy č. 1, ř. 102 patří daňové odpisy (často uváděno jinam).
  7. V případě, že OSVČ vede DE, není vyplněna tabulka D.
  8. Pokud má FO více činností a uplatňuje paušální výdaje, nejsou příjmy rozděleny dle jednotlivých příjmů.
  9. Do ř. 38 se uvádějí i výdaje (zde nelze uvádět výdaje, existují sice výjimky, ale to jsou ojedinělé případy).
  10. Pokud se poplatník rozhodne zahrnout zahraniční dividendy do přílohy č. 3, nezahrne dividendy na ř. 38 (to platí pouze pro přílohu č. 4 - samostatný základ daně).
  11. Příjmy z nájmu v SJM si uplatňují oba manželé, může jen jeden.
  12. Do příjmů k nájmu jsou uváděny i prosincové nájmy, které byly uhrazeny až v lednu.
  13. Do příjmů k nájmu jsou uváděny i platby záloh, které se vyúčtovávají (nepatří ani do příjmů, ani do výdajů).
  14. Odpisy u nemovitostí vychází včetně spoluvlastnických podílů na pozemek, pozemky se z pohledu zákona neodepisují (je třeba vyloučit).
  15. Do přílohy č. 2 k § 10 ZDP jsou uváděny výdaje vyšší než příjmy (lze max. do výše příjmu).
  16. Subjekt uplatňuje dary, ale nemá darovací smlouvy (či jiná akceptovaná potvrzení).
  17. Subjekt často uplatňuje odpočty na životko a penzijko, kde není naplněn požadavek pro daňový odpočet (životní x komerční pojištění apod.).
  18. Subjekt si na ř. 47 uplatňuje úroky z hypotéky, ale k 31. 12. není již vlastníkem nemovitosti (nelze uplatnit, může je přičíst k výdajům).
  19. Subjekt si na ř. 47 uplatňuje úroky z hypotéky, ale nedodal úvěrovou smlouvu (stačí první strany a poslední s podpisem).
  20. Subjekt si uplatňuje slevu na manžela(ku), ale příjmy jsou vyšší než 68 000 Kč (do příjmů se často zahrnují i příjmy, které jsou od daně osvobozeny, např. i dary).
  21. Sleva na poplatníka se krátí, to je špatně, to je snad jediná sleva, která se nekrátí, i když jsem daňovým rezidentem jen po část roku.
  22. Na ř. 38 byly uváděny i dividendy od tuzemských společností (to do daňového přiznání již nepatří).
  23. Do přílohy jsou přikládány PDF soubory, které jsou zaheslované (to má FÚ otevřít jak?).
  24. Pokud jsou porušeny podmínky paušálního režimu, tak v paušální záloze je placena i záloha na daň, tato částka se uvádí na ř. 86, nikoli 85.
  25. Na ř. 85 se uvádějí všechny zálohy (musí se uvést pouze zálohy uhrazené za dané zdaňovací období, nikoli zálohové období, které se samozřejmě liší).
  26. Je vyplněna žádost o vrácení přeplatku na dani z příjmů fyzických osob, ačkoli v plné moci není daňový poradce zplnomocněn na žádost (pouze na odklad).
  27. Žádost o přeplatek je žádána na účet, který není registrován u FÚ (musí se uvést pouze ten, který FÚ registruje, pokud chcete nový, je třeba podat změnový formulář).
  28. Daňové zvýhodnění je uplatněno s optimalizací, která není v souladu se zákonem, např. to, že na prvním místě je dítě s např. 2 měsíci a na druhém místě je dítě s 12 měsíci - to je špatně!
  29. Lhůta pro podání přehledů OSVČ běží od vyměření daně, nikoli od odeslání daňového přiznání.
  30. Fakt, že daňové přiznání podává daňový poradce, tak ještě neznamená, že se jedná o "odklad" a lhůta splatnosti bude k 1. 7. To totiž platí pouze v případě, kdy je podáno po základním termínu, tj. po 1. 4. (všechna podání učiněná před tímto datem budou mít splatnost a vyměření k 1. 4.).
  31. Zdaňuje se prodej nemovitosti, ačkoli peníze ještě nejsou na účtu (zdaňuje se dle cash-flow, nikoli dle data uvedeného v kupné smlouvě).

No a takto bych mohl pokračovat až do 100. Pokud nechcete tyto chyby dělat, doporučuji odbornou literaturu, kde vše řeším. Odkaz je zde.

Související právní předpisy:

§ 130 DŘ

§ 136 DŘ

§ 35c ZDP

§ 34 ZDP apod.

Získejte odpověď na váš dotaz rychle a efektivně!

Získejte profesionální odpověď na své otázky z oboru účetnictví a daní. Konzultace probíhají formou e-mailu, online callu nebo osobního setkání.

Cena za dotaz - od 500 Kč