⚠️ Potřebujete udělat daně za rok 2025? Kontaktujte nás.
⚠️ Potřebujete udělat daně za rok 2025? Kontaktujte nás.
🖥️ Novinka - Daňová kalkulačka pro OSVČ
⚠️ ZBÝVÁ MÉNĚ NEŽ 30 VSTUPENEK ⚠️ Daňová revoluce - Konference o daních jako nástroji pro investice a finanční svobodu
14/11/2025
10 min. čtení

Paušální daň 2026

Pokud jste OSVČ již delší dobu, tak je pro Vás důležité datum 12. ledna 2026. Do tohoto data je třeba podat přihlášku.

Do kdy?

Pokud jste OSVČ již delší dobu, tak je pro Vás důležité datum 12. ledna 2026. Do tohoto data je třeba podat přihlášku.

Pokud si budete živnost zakládat v průběhu roku 2026, je třeba podat přihlášku nejpozději v den založení.

Pokud jste v paušálním režimu v roce 2025 již byli a chcete v něm pokračovat, neoznamuje se.

Pokud jste v paušálním režimu v roce 2025 již byli a vypadli jste z něj a v roce 2026 chcete opět vstoupit, je třeba podat přihlášku do 12. ledna 2026.

Jak se přihlásit?

Lze vyplnit přihlášku přes MOJE daně:

  • elektronická podání pro Finanční správu
  • elektronické formuláře
  • daň z příjmů fyzických osob
  • oznámení o vstupu do paušálního režimu (hned první)

Nebo si lze vytisknout PDF na stránkách Finanční správy a ručně jej vyplnit či se stavit osobně na FÚ (šetřete papíry, e-podoba je pro obě strany nejvhodnější).

V rámci přihlášky se rovnou vyplňují i informace k OSSZ a ZP, takže stačí vyplnit jednu přihlášku a poslat na FÚ.

Proč je to (ne)výhodné?

Výhodu v tom skoro nevidím, jelikož:

  • nemohu mít příjmy nad 50 000 Kč za rok, kam spadají:
  • příjmy z kapitálového majetku (např. dividendy)
  • příjmy z nájmu
  • ostatní příjem (např. prodej akcií, nemovitosti)
  • nemohu si uplatnit odpočty, slevy, daňové zvýhodnění
  • mám horší postavení při žádosti o hypotéku

Jedinou výhodu, kterou v tom vidím, je ta, že při splnění podmínek se nepodává daňové přiznání a přehledy OSVČ a dost lze ušetřit na dani, jelikož např. v I. pásmu činí záloha na daň jen 1 200 Kč ročně.

Kolik tedy budu platit?

Existují 3 pásma paušálního režimu. Měsíčně se platí:

  • pásmo: 9 984 Kč (pouze zde došlo k navýšení o 1 268 Kč)
  • pásmo: 16 745 Kč
  • pásmo: 27 139 Kč

V částce je záloha na daň z příjmů, socka a zdrávka.

Nejčastější omyly?

K paušálnímu režimu dostávám tuny dotazů. Vybral jsem ovšem 2, které se dost opakují.

  1. Pokud mám příjmy, ke kterým mohu uplatnit 60 % paušální výdaj, tak mohu být v I. pásmu do limitu 1 500 000 Kč příjmů za rok
  2. Pokud se v průběhu roku nechám zaměstnat (nejedná se o příjmy podléhající srážkové dani), tak podám daňové přiznání a přehledy OSVČ, ale z paušálního režimu jsem nevypadl, dále v něm pokračuji, jen jsem porušil podmínky, kdy se moje daň nerovná paušální dani.
Diskuze

Máte dotaz nebo potřebujete poradit?

Přidejte se do diskuze a získejte odpověď na Váš dotaz.