Do kdy?
Pokud jste OSVČ již delší dobu, tak je pro Vás důležité datum 12. ledna 2026. Do tohoto data je třeba podat přihlášku.
Pokud si budete živnost zakládat v průběhu roku 2026, je třeba podat přihlášku nejpozději v den založení.
Pokud jste v paušálním režimu v roce 2025 již byli a chcete v něm pokračovat, neoznamuje se.
Pokud jste v paušálním režimu v roce 2025 již byli a vypadli jste z něj a v roce 2026 chcete opět vstoupit, je třeba podat přihlášku do 12. ledna 2026.
Jak se přihlásit?
Lze vyplnit přihlášku přes MOJE daně:
Nebo si lze vytisknout PDF na stránkách Finanční správy a ručně jej vyplnit či se stavit osobně na FÚ (šetřete papíry, e-podoba je pro obě strany nejvhodnější).
V rámci přihlášky se rovnou vyplňují i informace k OSSZ a ZP, takže stačí vyplnit jednu přihlášku a poslat na FÚ.
Proč je to (ne)výhodné?
Výhodu v tom skoro nevidím, jelikož:
Jedinou výhodu, kterou v tom vidím, je ta, že při splnění podmínek se nepodává daňové přiznání a přehledy OSVČ a dost lze ušetřit na dani, jelikož např. v I. pásmu činí záloha na daň jen 1 200 Kč ročně.
Kolik tedy budu platit?
Existují 3 pásma paušálního režimu. Měsíčně se platí:
V částce je záloha na daň z příjmů, socka a zdrávka.
Nejčastější omyly?
K paušálnímu režimu dostávám tuny dotazů. Vybral jsem ovšem 2, které se dost opakují.
Taxomat je váš digitální pomocník pro snadné a rychlé vyřešení daní. Získejte přehled, eliminujte chyby a zpracujte daňové přiznání bez zbytečné námahy. Ušetřete čas i starosti – vyzkoušejte Taxomat ještě dnes!