Fyzická osoba koupila nemovitost (bytovou jednotku) za 1 000 000 Kč, provedla rekonstrukci za 2 000 000 Kč. Odhadní cena nemovitosti po rekonstrukci je 5 000 000 Kč, prodejní cena je 6 000 000 Kč. Částka ke zdanění bude 6 000 000 - 5 000 000 = 1 000 000 Kč nebo 6 000 000 - 1 000 000 - 2 000 000 = 3 000 000 Kč?
Pro účely daní z příjmů je třeba vzít v potaz pořizovací (kupní) cenu + veškeré výdaje související s rekonstrukcí, nelze aplikovat odhadní cenu (znalecký posudek). Částka ke zdanění bude tedy = 6 000 000 - 1 000 000 - 2 000 000 = 3 000 000 Kč, z toho se zaplatí daň 15 % do výše 36násobku průměrné mzdy + 23 % z částky přesahující 36násobek průměrné mzdy.
Výpočet daně = 43 967*36*0,15 + (3 000 000 - 36*43 967)*0,23 = 563 376 Kč (jedná se o daň před slevy).
Příklad je pouze ilustrativní, fyzická osoba může mít i jiné příjmy a odpočty.
§ 10 odst. 4 ZDP
Získejte profesionální odpověď na své otázky z oboru účetnictví a daní. Konzultace probíhají formou e-mailu, online callu nebo osobního setkání.
Taxomat je váš digitální pomocník pro snadné a rychlé vyřešení daní. Získejte přehled, eliminujte chyby a zpracujte daňové přiznání bez zbytečné námahy. Ušetřete čas i starosti – vyzkoušejte Taxomat ještě dnes!