Mám si založit OSVČ nebo firmu?
Každý člověk, který chce začít podnikat se se potýká s dilema, zda si založit živnost, nebo společnost s ručeným omezeným. Tento článek se zaměří na rizikovost případného ručení, ale i na administrativu, či spojené náklady související s tímto úkonem.
Založení živnosti
V případě volby zřízení živnosti není třeba zpravidla tolik úkonů. Pro založení ohlašovací živnosti obvykle stačí navštívit kterýkoli živnostenský úřad (bez ohledu na trvalý pobyt), který žadateli přidělí identifikační číslo a vydá výpis z živnostenského rejstříku. Správní poplatek pro zřízení živnosti činí 1 000 Kč. Podnikat můžete více méně hned.
Založení s.r.o.
V případě volby založení společnosti s ručeným omezeným je třeba počítat s delším zřizovacím procesem a s výrazně vyššími náklady. Hlavními úkoly, které jsou třeba splnit jsou tyto: příprava společenské smlouvy či zakladatelské smlouvy (pokud bude jednočlenné s.r.o., tak se připraví zakladatelská smlouva), která bude řídit život společnosti. Dále zřízení společnosti formou notářského zápisu, získaní živnostenské oprávnění, a rovněž zřízení bankovního účtu pro splacení základního kapitálu (u nižších částek je možné podepsat prohlášení o základním kapitálu a jeho plnění v hotovosti). Je třeba myslet také na to, že jakýkoli dokument je třeba úředně ověřit, pokud se jedná o jednočlenné s. r. o. V dnešní době je možné založení společnosti nechat na specializované firmě, která vám připraví všechny podklady a vyřídí vše za vás. Cena za založení s.r.o. se pohybuje zhruba od 6 000 Kč.
Ručení u živnosti
Jednou z hlavních nevýhod u OSVČ Je ručení. V případě vzniku škody, újmy, či dluhů ručí podnikatel celým svým majetkem, a to i osobním.
Ručení u s.r.o.
Naopak je tomu u ručení společnosti. Společník ručí jen do výše nesplaceného základního kapitálu.
Účetnictví a daně u živnosti
Podnikatel si v tomto případě může zvolit, zda bude uplatňovat procentuální (paušální) výdaje. V takovém případě eviduje pouze své příjmy. Rovněž si může zvolit, že bude uplatňovat skutečné výdaje, avšak zde je potřeba vést veškerou evidenci příjmů a výdajů. Další možností je využití paušální daně při splnění veškerých náležitostí vstupu do režimu, anebo dobrovolné vedení účetnictví.
U daně z příjmu fyzických osob se použije 15% sazba daně do úhrnné výše příjmů 1 582 812 Kč (což je 36násobek průměrné mzdy). Progresivní sazba ve výši 23 % se použije pro částku, která převyšuje zmíněný limit.
Podnikatel musí počítat také s pojistným – sociální pojištění, které činí 29,2 % z 55 % zisku a veřejné zdravotní pojištění, které činí 13,5 % z 50 % zisku. Ziskem je myšlen základ daně z podnikání, respektive rozdíl mezi příjmy a výdaji.
Účetnictví a daně u s.r.o.
Společnost s ručeným omezeným má ze zákona zřízenou povinnost vést účetnictví dle zákona o účetnictví.
Výsledný zisk se upraví podle zákona o dani z příjmů na základ daně a odvede se 21 % daň z příjmu právnických osob.
Srovnání živnosti se společností s ručeným omezeným.
Živnost (OSVČ) | Společnost s ručeným omezeným | |
počet podnikajících osob | 1 | 1 i více |
typ subjektu | fyzická osoba | právnická osoba |
základní kapitál | není | minimálně 1 Kč/1 společník |
odpovědnost za dluhy | celým svým osobním majetkem | do výše nesplaceného základního kapitálu |
prodej nebo převod | velice náročný | je možný |
právní úprava | živnostenský zákon | zákon o obchodních korporacích |
Závěrečná doporučení
V případě, že jste začínající podnikající fyzická osoba bez společníka, lze doporučit zvolení živnosti, která nemá tak náročnou administrativu. V případě, že je vás více společníků, doporučujeme založení s.r.o. zpravidla kvůli tomu, že u případného ručení se ručí pouze majetkem společnosti, nikoliv majetkem osobním.
Řešíte založení svého podnikání? Potřebujete s tímto poradit? Neváhejte se na nás obrátit.
Rozhodně Standovu přípravu doporučuji. Je to přesně rok, co jsem se začala na zkoušky učit – sama. Tápala jsem, jak přípravu uchopit. Naštěstí jsem objevila přípravu od Standy. Sice mi to trvalo déle, ale napodruhé jsem zkoušky zvládla. Sama bych to nezvládla.
Tahle příprava je opravdu žádoucí, jdu do toho, investování do sebe je v tuto dobu více než žádoucí.
Sice jsem se na zkoušky zatím nepřihlásila, ale díky podzimnímu kurzu a také knihám jsem získala spoustu informací a odpovědí na otázky, které mi velmi pomohly v práci. Vše hezky vysvětleno, a hlavně vyzkoušeno na konkrétních příkladech z praxe. Až se odhodlám ke zkouškám určitě znovu zakoupím. Moc děkuji za vše.
Přípravu se panem Suchanem určitě doporučuji. Jeho vzdělávání má "hlavu a patu" a navíc vás bude bavit. Součástí je spousta kvalitních materiálů, webináře, praktické příklady, podcasty, podporující komunita a k tomu možnosti dotazů prakticky nepřetržitě po celou dobu příprav
Všem, co chtějí úspěšně složit zkoušky na daňového poradce doporučuji přípravný kurz se Standou. Sama jsem jim prošla a nemohu, než chválit!
Chcete udělat zkoušky? Jděte do toho se Standou…. úspěch zaručen.
Doporučuji každému, kdo přemýšlí o zkouškách. Příprava velmi urychlí proces učení a pomůže pochopit i složitá témata, které Standa umí vysvětlit jednoduše tak, aby pochopil každý. Zároveň chat s ostatními účastníky zajistí neustálou motivaci.
Najít na pomoc s přípravou na zkoušky Standu - to byla trefa do černého . Neocenitelné praktické rady, kvalitně zpracované knihy, které u zkoušek významně pomohou, webináře obsahující spoustu informací, to je skvělý základ přípravy. Připočtu-li k tomu i podporu ve formě chatu, otázky dne a další podpůrné metody, není na trhu nic lepšího. Mohu jen a jen doporučovat!
Taky můžu jedině doporučit. Standa je opravdu zapálený, má rozsáhlé znalosti, je k dispozici pro případné otázky, přípravu má skvěle promyšlenou. A navíc celý kurz je za opravdu bezkonkurenční cenu. Oceňuji, že příprava trvá celé období před termínem zkoušky.