Koupil jsem si parkovací místo, které pronajímám. Mohu toto místo odepisovat nebo se jedná o pozemek? Poté jsem koupil byt, ale ten pronajímám zvlášť, tam asi mohu odepisovat z celé ceny, že jo?
Co se týče nemovitosti, tak se odepisuje hodnota bez podílu na společných částech pozemku (tuto část je třeba vyloučit).
Co se týče parkovacího stání, tak pokud máte pouze výhradní užívací právo, tak nemůžete odepisovat, protože nejste vlastníkem. Pokud byste opravdu vlastníkem byl, tak se musí posoudit, zda se jedná o stavební dílo či nikoli, jelikož pozemky jako takové se neodepisují.
Parkoviště pro automobil obvykle bývá vybudováno zabetonováním. V daném případě by se stání považovalo za stavbu a odepisovalo by se to 30 let, viz 5. odpisová skupina.
§ 27 ZDP
Získejte profesionální odpověď na své otázky z oboru účetnictví a daní. Konzultace probíhají formou e-mailu, online callu nebo osobního setkání.
Taxomat je váš digitální pomocník pro snadné a rychlé vyřešení daní. Získejte přehled, eliminujte chyby a zpracujte daňové přiznání bez zbytečné námahy. Ušetřete čas i starosti – vyzkoušejte Taxomat ještě dnes!