⚠️ E-book ZDARMA - Zdanění cenných papírů pro pokročilé
25/06/2024
15 min. čtení

Novela daně z příjmů 2025

Daně z příjmů budou poměrně dosti reflektovat novelu zákona o účetnictví. Cílem je zjednodušení daňového systému, ale známe to, většinou to je úplně naopak, viz novela na rok 2024, která ze zaměstnaneckých benefitů udělala poměrně velkou paseku (např. to, že vypadli z režimu osvobozených benefitů důchodci, bývalí zaměstnanci firmy, školky apod.).

Účinnost navrhované novely je k 1. lednu 2025. V průběhu legislativního procesu mohou nastat ještě radikální změny, a tak tento článek berte s rezervou.

Odpisy

V současné době se daňové odpisy (rovnoměrné a zrychlené) počítají tak, že pokud v průběhu roku zahájím daňové odepisování, uplatním roční odpisy, a to bez ohledu na to, kdy majetek zařazuji. Toto upřesnění nereflektovalo účetnictví, dle kterého by účetní jednotka měla zahajovat účetní odpisy od měsíce následujícího po měsíci zařazení (či již v měsíci zařazení) – záleží dle účetní směrnice. Rozdíl se poté projevil na ř. 50 / 150 daňového přiznání. Jelikož v daném případě daňové odpisy nereflektují skutečnost, navrhuje se jejich měsíční uplatnění. Takový postup již známe u mimořádných odpisů, které se počítají časově. Co z toho ale plyne?

  1. zruší se rovnoměrné odpisy;
  2. zruší se zrychlené odpisy;
  3. zruší se polovina řádného odpisu;
  4. časové odpisy nelze přerušit.

Má to tedy svoje výhody i nevýhody, vidím v tom značné zjednodušení, ale menší prostor pro optimalizaci (viz přerušení daňových odpisů).

Dále se navrhuje zrušení odpisových skupin (v současné době máme 6 odpisových skupin). V návrhu jsou 3 doby odepisování:

  1. 60 měsíců pro movitá aktiva a nemovitá aktiva do 2 000 000 Kč;
  2. 360 měsíců pro ostatní nemovitá aktiva;
  3. 180 měsíců pro goodwill.

Vstupní cena pro hmotný majetek je 80 000 Kč, limit platí pro:

  • hmotné movité věci a jejich soubory;
  • dospělá zvířata;
  • technické zhodnocení.

Zvažuje se zvýšení limitu na 100 000 Kč, což je za mě dobrý krok, jelikož vše se „zvyšuje“, ať už mzdy, ceny apod.

IFRS

Nově bude možné použít výpočet základu daně dle IRFS. V současné době je třeba výsledek hospodaření počítat bez vlivu IFRS. Tento základ daně bude upraven o rozdíly oproti českému účetnictví. Při přechodu na IFRS se rozdíly v daňové hodnotě aktiv a dluhů zohlední během 10 let.

Zdaňovací období

V současné době je zde nesoulad mezi daněmi a účetnictvím, jelikož ne všechna účetní období jsou zdaňovací období, např. pokud je účetní období kratší než 12 měsíců, nejedná se o zdaňovací období, ale o období, za které se podává daňové přiznání apod.

Tento nesoulad by se měl odstranit tím, že zdaňovací období bude striktně navázáno na účetní období, které bude moct být stanoveno i na kalendářní týdny.

Funkční měna

S funkční měnou jsme se již setkali v roce 2024 v rámci účetnictví. Pokud poplatník bude vést účetnictví v EUR, bude moct platit i daň v EUR, a to bez přepočtu na koruny. Pro ostatní cizí měny zůstane povinnost přepočtu zachována.

Oznámení

V současné době máme 3 časové testy pro osvobození nemovitostí:

  • 2 roky, pokud tam bydlím;
  • 5 let, pokud nebydlím a k nabytí došlo před 1. 1. 2021;
  • 10 let, pokud nebydlím a k nabytí došlo po 1. 1. 2021.

V případě, že časové testy nesplním, tak mohu použít tzv. podmíněné osvobození od daně pro účely vymezené v § 4b ZDP. Podmíněné osvobození se týká ovšem časového testu 2 a 10 let.

Pokud tedy např. v bytě bydlím, běží lhůta 2 roky, v případě, že se rozhodu byt po roce prodat, zdaním ho nebo podám oznámení o uspokojení vlastní bytové potřeby, mohu takový příjem podmíněně osvobodit. Osvobození poté prokazuji tím, že do konce příštího roku pošlu na FÚ kupní smlouvu o nákupu jiného bytu, kde budu bydlet. Pokud tedy prodám v roce 2024, tak do 1. dubna 2025 pošlu oznámení a do 31. prosince 2025 musím prokázat účely dle § 4b ZDP.

Z toho plyne, že pokud nepodám oznámení, mám smůlu (nejde to ani zachránit daňovým poradcem, nijak).

Novela toto zruší. Podmíněné osvobození se bude moci použít i přesto, že poplatník nepodal včas oznámení. Bude ovšem potrestán tím, že dostane např. pokutu za nesplnění povinnosti nepeněžité povahy. Určitě je pokuta menší trest, než ztratit osvobození a zaplatit z toho daň.

Diskuze

Máte dotaz nebo potřebujete poradit?

Přidejte se do diskuze a získejte odpověď na Váš dotaz.
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}